czwartek, 1 maja 2014

Recenzje MAJ 2014

      


                                                                                                                  Tytuł:Zagubiony Klejnot

                                                                Autor:Scott Mariani
                                                          Wydawnictwo MUZA SA
                                                                Data Premiery 16 kwiecień
                                                                Ilość stron 446

      
           

                  Zagubiony Klejnot jest to kolejna porywająca powieść Scotta Marriania .
 Scott jest autorem thrillerów jest porównywany do Dana Browna i Roberta Ludluma, a Ben Hope.Do tej pory Wydawnictwo  Muza wydało serie książek tego pisarza:
 • Tajemnice alchemika (2008)
 • Spisek Mozarta(2010)
 • Proroctwo sądnego dnia(2010)
 • Skarb heteryka(2011)
 • Projekt Kammlera(2013)

    Rok temu miałam okazje poznać trochę twórczość tego pisarza czytając Projekt Kammlera ,który średnio przypadł mi no gustu ,ale zdecydowała się zaryzykować i przeczytać tą pozycję .Do powieści podeszłam dość sceptycznie.Jeden z największych plusów dla mnie jest to ,że część powieści toczy się w Włoszech (moim zdaniem najpiękniejsze miasto na całym świecie).

  Główny bohater Ben Hope jest jednym z najlepszym komandosem SAS,który postanawia założyć własny ośrodek ,dzieląc się z przyszłymi adeptami swoimi doświadczeniami dotyczących negocjacji z porywaczami.
   
Ben podczas podróży do Włoch o mały włos Ben Hope nie potrącił młodego chłopaka samochodem .Ben nie zdaje sobie sprawy ,że te wydarzenie pociągnie za sobą następne i jak wiele ludzi zginie .Chłopak ,którego o mały włos Ben nie potrącił jest synem konserwatora zabytków.
Po pewnym czasie matka z synem zostają ofiarami wschodniej mafii ,którzy kradną z galerii rysunek Goi . Ben jako były komandos postanawia rozwiązać tajemnicę ukradzionej Goi.

   Zagubiony Klejnot, to intrygując opowieść kryminalna ,autor non stop trzyma czytelnika w napięciu .Wątek kryminalny jest bardzo rozbudowany.W książce jest wiele akcji z każdą stroną, autor wciąga do swojego nieczystego,pełnym przemocy świata.Zakończenie Zagubionego Klejnotu zaskakuję .

Powieść o tym jak przeszłość i tajemnica może zniszczyć wielu ludziom życie i jak wiele może być wylanej krwi o ,coś o co nie warto walczyć.

Moja ocena 6/6


                                                                            
                                                   

                                                                                                                                   Tytuł Płeć Mózgu
                                                                      Autor Anne Moir,David Jessel
                                                                      Wydawnictwo MUZA SA
                                                                       Rok wydania 2014
                                                                      Ilość stron 300
   

Byłoby zadziwiające ,gdyby mózg kobiet i mężczyzn nie byłyby różne,biorąc pod uwagę ogromnych różnic morfologiczne(strukturalne) i uderzające często odmienności w zachowaniu kobiet i mężczyzn.Już od kilku miesięcy nie miałam okazji zrecenzować ani przeczytać książki psychologiczno-naukowej, więc jak najszybciej trzeba było to zmienić,ale również dlatego ,ponieważ interesuję się biologią i anatomią człowieka.

Nie od dziś wiadomo ,że mężczyźni są z Marsa ,a kobiety z Wenus i pod wieloma względami różnimy się od siebie.Jak dla mnie książka jest wiarygodna, ale to moje skromne zdanie.Czytając tę książę o niektórych rzeczach już wiedziałam, ale w niektórych momentach poradnik daję dużo do myślenia.


Książka Płeć mózgu autorstwa Anne Moir i Davida Jessel przedstawiają oparte na badaniach naukowych prawdziwe różnice między kobietą ,a mężczyzną.Autorzy twierdzą ,że mózg kształtuję się dzięki hormonom .a już w 6 tygodniu w łonie matki mózg zaczyna się kształtować z cechami żeńskimi lub męskimi.Różnice mózgu między kobietą ,a mężczyzną można już dostrzec kilka dni po narodzinach dziecka.Różnice obu płci nie kończą się na anatomii, ale też na sposobie myślenia,bycia,zachowań ,kierunku zainteresowań czy emocji.
Badania potwierdziły to,o czym zapewniali poeci i powieściopisarze ,a w co dawno wierzyli ludzie ,mianowicie ,że mężczyźni nie tylko zachowują się,lecz także myślą, inaczej niż kobiety.Kobieta i mężczyzna pod wieloma względami różnią się sposobem patrzenia na świat dla kobiety ważniejsze będą relację między ludzkie ,opieką sukces więzi , dla mężczyzn siła i rywalizacja,sukces zawodowy
Chłopiec bardziej spontanicznie angażuję się w zadania doskonalące umiejętności przestrzenne,dziewczynka częściej się włącza w doświadczenia wzmacniające zdolności interpersonalne.


Książka ukazuję ,że po mimo różnić obie płci potrzebują się na wzajem :) 

Tytuł Krótka historia książek zakazanych
Autor Werner Fuld
Wydawnictwo MUZA SA
Ilość stron 352
Data premiery 16 kwietnia 2014
Okładka miękka
Moja ocena 5/6


    
W dzisiejszych czasach mamy wiele utalentowanych pisarzy :Nora Robert,Paulo Coelho,Stephen King czy Daniele Steall,J.K. Rowling ,którzy piszą wspaniałe powieści poruszają ,każdy aspekty życia.Nikomu w tych czasach nie przyszło, by nikomu do głowy, by zniszczyć powieści tych pisarzy.Niestety, nie zawsze tak było .

"Krótka Historia Książek Zakazanych "napisana przez Wernera Fulda opisuje historie zakazanych książek ,zniszczonych dziełach ,skrzętnie chowanych powieściach ,które dziś możemy poznać .


Autor przedstawia również historię indeksu ksiąg zakazanych ,spis dzieł ogłoszony przez Kościół Katolicki ,których nie wolno było czytać,posiadać ,przetrzymywać, rozpowszechniać bez zezwolenia władz kościoła .Wśród listy ksiąg zakazanych były umieszczone teksty min.Galileusza,Woltera,Monteskiusza.
W książce zajdziemy historie malarza Dante Gabriela Rossetti czy pisarza Franza Kafki,który karze po swojej śmierci wszystkie rękopisy ,dzieła, teksty zniszczyć paląc je.Ostatnia powieść Vladimira Nabokova pt"Oryginał Lauty" przed śmiercią napisany na 138 kartkach również nakazał spalić całe rękodzieło swojej żonie .Żona sprzeciwiła się życzeniu cały tekst zachowała w sejfie .Ogień zniszczył teksty i listy min. Hermana ,Heinricha Heinego ,Carla Zuckmayer ,a także Thomasa Manna.

Krótka Historia Książek Zakazanych ukazuję ,że po mimo silnej woli,zawiści ludzi, którzy chcieli zniszczyć wartościowe dzieła ,literatura zawsze przetrwa, czy to w książkach czy w ludzkiej pamięci .

Werner Fuld urodził się w 1947 roku w Heidelnergu.Studiował historię literatury i sztuki.Autor biografii i leksykonów tłumaczonych na kilkanaście języków.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję
 

3 komentarze:

 1. Muszę przeczytać "Płeć mózgu". A jeśli chodzi o książki zakazane, to napawa mnie smutkiem na sama myśl, ile cudownych dzieł mogło zostać zniszczonych, ilu historii nigdy nie poznamy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem Płeć Mózgu powinien znać każdy z nas! Jest napisana w przystępnym języku a daję dużo wiadomości szczególnie jeśli chodzi o homoseksualizm czy zmiany płci...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka 6/6 brzmi spoko. Karins ma racje ;)

  http://olusiek-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń