poniedziałek, 2 listopada 2015

Dygot-Jakub Małecki

Tytuł:Dygot
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo:SQN
Data premiery:  październik  2015
Ilość stron: 312
Okładka:oprawa miękka
Cena katalogowa:36,90zł
ISBN:978-83-7924-438-6
Moja ocena 6/6Naznaczona wstrząsająca tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.

   Od dłuższego czasu nie miałam w swoich rękach prawdziwej i wartościowej polskiej literatury do momentu pojawienia się Dygotu. Przyznam się ,że pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Jakuba Małeckiego mimo,że w swoim pisarskim dorobku młody pisarz ma już kilka powieści.
  

  Uciekająca przed Armią kobieta rzuca klątwę na Jana Łabendowicza.Żona Jana po pewnym czasie rodzi chłopca,który swoją innością wyróżnia się od pozostałych mieszkańców wsi.Wiktor rodzi się z albinizmem.Nie byłby to problem gdyby niesabotowanie rodziny przez mieszkańców miasteczka. 
  W rodzinie Geldy po rzuceniu klątwy przez cygankę rodzi się Bronkowi córka,która zostaje poparzony w pożarze.
Dygot to połączone rodzinne losy Geldów i Łabendowiczów.
  Jakub Małecki stworzył nam czytelnikom nietuzinkową i wstrząsającą powieść.
Dygot to powieść o nieznanej inności i bojkocie wiejskiej społeczności o trudnej miłości,która nie powinna się wydarzyć.Dykot to powieść o walce z życiem i samym sobą.
 Mimo iż albinizm to choroba polegająca na braku pigmentu w skórze i włosach to nadal albinizmem w niektórych kontynentach świata(w szczególności wschodniej Afryce) jest uważany jest za przekleństwo .Uznaje się, że krew lub części ciała albinosów są mocnymi amuletami co prowadzi do mocnego  prześladowania albinosów.
 Więc dlaczego warto przeczytać, powieść Jakuba Małeckiego?
Pierwszym aspektem, który jest intrygujący i zaciekawi każdego czytelnika to ciekawy zarys głównego bohatera Wiktora, walczącego z własnymi słabościami. Fabuła Dygotu jest realnym odzwierciedleniem albinizmu w latach 1938-1969.Te wszystkie aspekty tworzą jedną niezwykłą całość.
Dygot zachwycił mnie pięknem,które czasami bywa odmienne.Ta pozycja obfituję w ludzkie nieszczęścia i wiejskie przesądy,klątwy będące realne w naszym kraju.W stu procentach mogę Wam polecić tą właśnie powieść. Jedna z ciekawszych polskich powieści wydanych w 2015 roku.Polecam serdecznie A


 Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu

1 komentarz:

  1. Kolejna pozytywna recenzja tej książki, a ja wciąż negatywnie nastawiona

    OdpowiedzUsuń