poniedziałek, 8 września 2014

[RECENZJA PRZEDPREMIEROWA NIECHCIANI YRSA SIGURDARDÓWTTIR

                                                                   Tytuł: Niechciani 
                                                         Autor:YRSA SIGURDARDÓWTTIR
                                                                  Wydawca MUZA 
                                                         Data premiery 9 wrzesień 2014
                                                                  Ilość stron 333
                                                            ISBN 978-83-7758-777-5
                                                               Cena okładkowa 34,99
                                                                  Moja ocena 6/6
                                                             
                                         

Kiedy wzięłam do ręki Niechcianych przeczytałam : Wciągająca , niepowtarzalna i emocjonująca .Historia mrożąca krew w żyłach . Można czytać tylko,gdy okna i drzwi zaryglowane . Pomyślałam nie możliwe, by kobieta  mogłaby napisać tak dobry kryminał . A jednak możliwe .


Główny bohater Ódinn to pracownik urzędowy zajmujący się kontrolą domów poprawczych . Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy dowiaduję się ,że jego żona po wypadnięciu z okna odnosi śmierć na miejscu . Do Ódinna wprowadza się jego jedenastoletna córka Run, z którą utrzymywał sporadyczne kontakty .
Pewnego dnia Ódinn dostaje po swojej zmarłej koleżance z pracy Róbercie zadanie, by wyjaśnić zagadkę śmierci dwóch chłopców przebywających w zamkniętym poprawczaku na odludziu w Krókur . Główny bohater zagłębiając się coraz bardziej w historię poprawczaka dowiaduję coraz to mroczniejszych tajemnic .Czy Ódinowi uda się rozwiązać zagadkę czy poradzi sobie z córką , która nie może pogodzić się z śmiercią matki . Czy śmierć jego żony ma związek z, nim samym ?Tego nie mogę napisać . Koniecznie przeczytajcie .


Całość powieści rozgrywa się w dwóch planach czasowych . Gdy poznajemy historię Ódinna i w roku 1974 poznając historię Aldis młodej pracownicy domu wychowawczego .

Jest to powieść ,która na długo na pewno zostanie w moje pamięci tym bardzie ,że czytałam wieczorem będąc sama w domu :)


Powieść idealna dla osób kochających mocne,ciekawe kryminały .Na uwagę zasługuje również bohaterowie powieści Czytając powieść szalenie zaciekawiła mnie postać Run córki Óddina jej tajemniczość , sny przy, których miałam ciarki na całym ciele :) momentami Run mnie wręcz przerażąła 
Wątpię bym od kilku miesięcy przeczytała coś lepszego niż NIECHCIANI .
 YRSA SIGURDARDÓWTTIR

Pisarka islandzka, absolwentka inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim. Pracowała na budowie największej tamy w Europie (Karahnjukur).

Debiutowała w 1998 roku. "Trzeci znak" (MUZA 2007), jej pierwsza książka, której bohaterką jest prawniczka Thora, od chwili wydania nieprzerwanie znajduje się na islandzkiej liście bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez polskich czytelników. 


Źródło biografii autorki  Lubimy czytać 


 
                                        2 komentarze:

  1. Zgadzam się - to książka na najwyższym literackim poziomie. Bardzo spodobało mi się połączenie horroru i kryminału, z pewnością sięgnę po kolejne książki autorki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaraz zaczynam lekturę, jestem ciekawa czy i mnie się tak spodoba :)

    OdpowiedzUsuń