czwartek, 27 października 2016

LAMPIONY KATARZYNY BONDY JEDYNY W SWOIM RODZAJU KRYMINAŁ

Znalezione obrazy dla zapytania lampiony katarzyna bonda
Znalezione obrazy dla zapytania lampiony katarzyna bondaAutor:Katarzyna Bonda
Tytuł:Lampiony
ISBN:978-83-287-0383-4
Data premiery:odbyła się 28 września 2016
Wydawnictwo:MUZA
Ilość stron:638
Okładka:miękka
Moja ocena 5/6

Wszystko rodzi się z ognia i do niego powraca.

   Nigdy nie miałam okazji zapoznać się z książkami Katarzyny Bondy.W ostatnim czasie zrobiło się o tej autorce bardzo głośno.Wiele osób zachęcało mnie do przeczytania choć jednej  powieści.W internecie można odnaleźć wiele pozytywnych opinii pisarki.Generalnie twórczość Bondy to kryminały.Premiera książka Lampiony odbyła się jakiś czas temu,ale za to z ciekawym pomysłem,zapewne wiedzą to osoby,które miały okazje być w warszawskiej księgarni.Półki w empiku zostały po brzegi wypełnione tylko jednym tytułem – „Lampionami”. Ciekawy sposób, by zachęcić czytelników do sięgnięcia po tą  książkę. Skusiłam się więc i ja.
   Lampiony to trzecia powieść w,której główną bohaterką jest Sasza Załuska.Sasza jest profilerką pracującą w policji jest tzw.psychologiem śledczym.Dla kobiety nie jest problemem odkryć drugą twarz przestępcy.Sasza jest matką i nieustraszonym pracownikiem policji.Żyje wyłącznie pracą.

    Kobieta tym razem została przydzielona do pracy w Łodzi.W mieście zaczęło dochodzić do dziwnych wydarzeń. Jej zadaniem jest odkryć, kto stoi za serią podpaleń i wybuchów w mieście.Miejscowa policja jest bezradna jedyną osobą,która może popchnąć całą akcję do przodu, jest właśnie Sasza.Gdyby tego było mało, pojawiają się gesty przemawiające za dyskryminacją Żydów i homoseksualistą . Zasobność wątków w Lampionach jest ogromna.Czy dojdzie do momentu,w którym Łódź stanie się ponownie spokojnym miastem?
   W powieści główną rolę odgrywa Sasza, to dzięki jej osobowości książka ma przysłowiowy pazur.Bonda w ciekawy sposób opisuję miasto Łódź, dzięki czemu czytelnik każdymi zmysłami może poczuć się,że towarzyszy Szaszy w pracy profilera.Bonda buduję w powieści klimat szaroburego ciemnego miasta, przedstawia Łódź nabrzmiewająca ogniem,narkotykami i swego rodzaju negatywnym podejściem do inności.Autorka poprzez powieść buduję zupełnie inną rzeczywistą miasta.
   Sądzę,że Katarzyna Bonda w tej książce pragnęła na pierwszym planie przedstawić życie profierów.Kiedyś był to zawód, o którym się nie mówiło był to temat tabu.Teraz o profilerach zrobiło się głośno za sprawą wielu odkrytych kryminalnych zagadek,ten zawód został doceniony i jest wykonywany przez nielicznych.
   Po przeczytaniu książki sadze,że jest to jedna z najlepszych polskich pisarek ,która potrafi napisać naprawdę bardzo dobry kryminał.Jak nikt inny potrafi dopracować każdy fragment powieści.Podczas czytania czytelnik, ma ogromną frajdę śledząc losy bohaterów.Poznając kryminalne zakątki Łodzi, czytelnik nie ma prawda się nudzić.Autorka narzuca nam tępo wydarzeń.Książka niesamowicie wciąga, literacka fabuła w oczach po prostu płynie.Polecam serdecznie książkę na długie jesienne wieczory.Pozdrawiam Angelika


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu MUZA
 
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo muza

2 komentarze:

  1. Witaj Angeliko. Nie 'tępo wydarzeń' tylko tempo wydarzeń. Mnie osobiście bardziej wciągnęły dwie poprzednie części, w Lampionach za dużo przepisanych faktów z życia do książki jak atak słowny na Araba przez strażaka w sklepie i wykrzykiwanie 'brudas brudas brudas' a on to nagrywa i potem jego znajomi wrzucają to do sieci-przepisana historia żywcem wzięta a nie fikcja literacka. Za dużo Zeusa a za mało Ostrego, który miażdży tekstowo tego pierwszego (osobiście są dobrymi znajomymi), odniosiłem wrażenie podczas czytania, że na siłe pani Bonda próbuje wykazać się znajomością Łodzi, wręcz jakby się chciała za bardzo przypodobać jej znajomością, co dziwnie się odbierało i dało się wyczuć mnie jako łodzianinowi. Niemniej jestem fanem Pani Kasi Bondy. Pozdrawiam, Krzysztof.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń