środa, 21 września 2016

Templanza znaczy umiar-Maria Duenas

Znalezione obrazy dla zapytania Templanza znaczy umiar-Maria Duenas
Tytuł:Templanza znaczy umiar
Autor:Maria Duenas
ISBN:978-83-283-0391-9
Wydawnictwo :MUZA
Data premiery:12 PAŹDZIERNIKA 2016
Ilość stron:476
Okładka:miękka
Moja ocena:4/6


Fragment książki:
„Zgiął prawy łokieć, a ona przyjęła pomoc jako rzecz naturalną. Mimo ubrań wyczuwał jej puls, domyślał się gładkości jej skóry. I wtedy, niesiony porywem, którego nie potrafiłby nazwać i któremu chyba nigdy dotąd nie uległ, położył swoją spracowaną rękę na okrytej giemzową rękawiczką dłoni, jakby chciał chronić tę kobietę – i tę dziewczynkę, którą kiedyś była – od wszelkiego niebezpieczeństwa. Albo jakby pragnął ją zapewnić, że mimo iż odarł jej córki ze schedy, mimo iż wygląda na dziwaka zza oceanu, na nieszczerego, oportunistycznego Amerykańca, jest człowiekiem godnym zaufania. W milczeniu zeszli na dół, stopień po stopniu. Rozdzieleni przez dekady doświadczeń i przez sprzeczne interesy, a połączeni bliskością ciał. Sol Claydon podziękowała cicho; on mruknął ochryple, że nie ma za co. I patrząc na jej smukłą, oddalającą się postać, na jej spódnice szorujące po ziemi, uznał z całą pewnością, że w duszy tej świetlistej kobiety zalegają głębokie cienie. I pomyślał też, z ekscytacją, że gdzieś pośród tych cieni pojawił się on.”


   Maria Duenas to  znana pisarka mieszkająca w Cartagenie.Swoją popularność zdobyła dzięki powieści „Krawcowa z Madrytu” i „Olvido znaczy zapomnienie”.Drugi tytuł miałam okazję jakiś czasem temu czytać. Link do recenzji :)Czy byłam zadowolona po przeczytaniu powieści? Miałam mieszane uczucia. Autorka zbytnio mnie nie przekonała do stylu pisania,który jest dla mnie trudny. Stwierdziłam jednak,że nie warto spisywać autorki na straty i zrobiłam kolejne podejście to twórczości Mari Duenas.
   Główny bohater Mauro jest osobą żyjącą w najniższej klasie społecznej, wszystko się zmienia, gdy postanawia wyjechać do Meksyku. Nagle zostaje majętnym bogaczem, jednak nie trwa to długo. Wybuch wojny sprawia,że traci wszystko, nad czym pracował prawie całe swoje życie.Na swojej drodze poznaje kobietę, do której zaczyna czuć coś więcej. To dla niej Mauro Larrea zmienia swoje życie.
  Templanza znaczy umiar to idealny tytuł,który określa stan i mentalność Mauro. Bohater to osoba,której życie wciąż mknie. Jeśli w jego życiu dzieje się źle to zaczyna się wszystko sypać . To człowiek, który ma ulotne podejście do życia. Jednak z czasem poznając życie i ludzi.Bohatera jednak utemperuje życie,a na pewno pomoże mu w tym nowa miłość.
    Maria Duenas to autorka, która pozwala czytelnikowi przenieść się w dziewiętnastowieczny świat pełen pogmatwanych przeżyć. Ukazuje emigracyjne życie,walkę o siebie i własne szczęście.W powieści nie zabraknie rozczarowań i zaczynania wszystkiego od nowa". Bohater to osobą pokazująca swoimi przeżyciami, że w życiu nie można być  pewnym wszytskiego.Los czasami nas zadziwia i pisze zupełnie niespodziewany scenariusz naszego życia.Jeśli macie chęć przenieść się w dziewiętnastowieczny klimat zapraszam do lektury.


María Dueñas to hiszpańska profesor literatury i filologii angielskiej na Uniwersytecie w Murcji, autorka wielu publikacji naukowych. Międzynarodową sławę przyniosła jej wydana w 2009 roku powieść „Krawcowa z Madrytu”, przetłumaczona na dwadzieścia pięć języków. Telewizyjna ekranizacja „Krawcowej z Madrytu” biła rekordy oglądalności i uhonorowana została licznymi nagrodami. Dueñas nazywana jest przez niektórych Carlosem Zafonem w spódnicy, mieszka obecnie w Cartagenie.


Za egzemplarz recenzencki dziękuje wydawnictwu MUZA.


Znalezione obrazy dla zapytania MUZA wydawnictwo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz