czwartek, 10 marca 2016

Zimowe Panny-Cristina Sanchez-Anddrade

Tytuł:Zimowe Panny
Autor:Cristina Sanchez-Anddrade
Wydawnictwo:Muza
ISBN:978-83-287-0110-6
Okładka:miękka ze skrzydełkami
Cena katalogowa:34,90 zł
Data premiery:24.02.2016
Ilość stron:318
Moja ocena 5/6

To zimno nie jest twoje.
To zimno niczyje,które zostawił po sobie
nie wiadomo kto.
(...)
Cisza.Śnieg z innego opowiadania prószy
na twoje palce.

     Autorka współczesnej literatury hiszpańskiej przedstawia nam powieść,która zachwyciła nie tylko czytelników,ale również wymagających krytyków.Zimowe panny to zjawiskowa powieść z domieszką grozy,dzięki czemu każdy czytelnik odnajdzie w niej coś dla siebie.
    Akcja powieści dzieje się pod koniec lat pięćdziesiątych.Do miasteczka powracają Saladina i Dolores nazywane zimowymi pannami.Mieszkańcy Tierra de Cha bacznie obserwują kobiety.Siostry od zawsze wzbudzały duże zainteresowanie min.swoją innością.Kobiety zamieszkują w domu Don Reinalda należący do ich dziadka,który był uznawanym za opętanego uzdrowiciela.Temat ich dziadka w miasteczku jest pomijany i uznawanym za temat tabu.

   Kobiety by się utrzymać zajmują się gospodarstwem i krawiectwem wielką pasją dziewczyn jest aktorstwo. Powrót Saliny i Dolores nie jest pozytywnie odebrany przez wiejską społeczność.Powrót kobiet oznacza dla mieszkańców powrót tajemnic ,niemiłych wspomnień i umowach powiązanych z dziadkiem.Dlaczego?Don Reindalnd zawierał umowy z mieszkańcami wsi.Jedna z kobiet wyznaje, że umowa polegała na oddaniu własnego mózgu do celów naukowych w zamian za pieniądze.Mieszkańcy żądają unieważnienia umów od sióstr.Czy się uda? 
  W powieści pojawiają się również barwni,a zarazem przerażający bohaterowie technik dentystyczny wyrywający zęby zmarłym,a następnie wstawia je mieszkańcom.Otyły ksiądz niedbający o higienę osobistą jego specyficznym zapachu sprawia,że unikają go mieszkańcy.
Czy główne bohaterki powieści odkryją kim był dziadek i jakie tajemnie ukrywał?
  Zimowe Panny swoją oryginalność bez reszty mnie zachwyciły.Całą książkę przeczytałam w jeden wieczór.To książka wyróżniająca się od innych niezwykłą innością. Czytając tę powieść ,czytelnik wkracza w zupełnie inny świata.Świat pełen tajemnic, wiejskich przesądów i legendy .

  Cristina Sanchez-Andrade stworzyła w powieści swój własny inny" świat,a czytelnicy mogą być świadkami tej anormalności.W ciekawy sposób okrojony zarys bohaterek sprawia,że Zimowe Panny bardzo długo pozostaną w pamięci czytelnika. 

 Cristina Sánchez-Andrade – urodzona w 1968 roku w Santiago de Compostela pisarka, krytyczka literacka i tłumaczka. Prowadzi warsztaty pisarskie. Absolwentka prawa. Autorka nagradzanych powieści tłumaczonych na angielski, portugalski, włoski, polski i rosyjski. Określana przez krytyków jako jeden z najwspanialszych głosów dzisiejszej literatury hiszpańskiej.Polecam serdecznie Angelika
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza