poniedziałek, 1 października 2018

Kamerdyner-Marek Klat,Paweł Paliński,Mirosław Piepka,Michał Pruski


Tytuł:Kamerdyner
Autorzy:Marek Klat,Paweł Paliński,Mirosław Piepka,Michał Pruski
Data premiery:5 września 2018
Wydawnictwo:Agora
ISBN:978-83-268-2691-7
Okładka:miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:374
Moja ocena:5/6


Film ,,Kamerdyner'' w reż.Filipa Bajona w kinach 21 września

   Dawno nie pojawiały się wpisy na blogu. Czasami trzeba odpocząć od świata internetowego i od książek.Przerwa dobrze mi zrobiła,mam więcej energii i zapału do recenzowania książek. Dziś mam dla Was książkę ''Kamerdyner'' zapewne część z Was była już w kinach ponieważ powieść doczekała się swojej ekranizacji. Jednak osoby,które jeszcze nie oglądały filmu,zachęcam do sięgnięcia po powieść.
   Wszystko zaczyna się w roku 1900 w,a w tle pojawia się I wojna światowa. Europa zaczyna się zmieniać,a konflikt między narodami sprawia,że ludzie żyją w popłochu. Walczą o przetrwanie ,każdy dzień jest dla nich wyzwaniem. Mimo nieludzkiej walki pojawią się emocje. Gdy wojna trwa w najlepsze rozwija się również miłość.
   Mateusz to jeden z bohaterów. Polak ,syn chłopski,podczas ciężkiego porodu umiera jego matka.Młody i utalentowany mężczyzna zostaje przygarnięty przez kobietę o imieniu Gerda.W ciężkich czasach dostaje dach nad głową i wykształcenie. Bohater stara się odnaleźć na dworze jednak niektórzy domownicy nie są zadowoleni z jego obecności.
W książce pojawia również się piękna dziewczyna o imieniu Marita. Panienka z pruskiego. Zupełnie odmienne pochodzenie niż Mateusz.W tych trudnych latach dla historii Polski zaczyna rozwijać miłość,która ma więcej przeciwników niż zwolenników. Czy podczas wojny jest miejsce na miłość i pożądanie? Tego Wam nie zdradzę,a zachęcę do przeczytania książki.
Historia polski jest niezwykła,ukazuję jak bardzo Kaszubi w najtrudniejszych czasach są silni i walczą o swój naród. I wojna to nie tylko konflikt ,ale również brutalne egzekucje ludzi,którzy uczestniczyli w wojnie.
Sama w sobie książka nie jest romantyczną powieścią,która na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać.Autorzy stworzyli wielowątkową powieść,którą się czyta płynnie,jednak niekiedy słownictwo może przysparzać problemów. Powieść jest głęboką i wartościową powieścią ,która powinna być wydana w innych krajach. Zdecydowanie uważam,że polscy autorzy zaczynają dorównywać tym za oceanu i ta propozycja jest na tym dowodem. Gorąco polecam książę na jesienne,długie wieczory.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu :
Podobny obraz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza