czwartek, 29 grudnia 2016

Sama się prosiła-Louise O'Neill

Znalezione obrazy dla zapytania Sama się prosiła-Louise O'Neill
Tytuł:Sama się prosiła
Autor:Louise O'Neill
Wydawnictwo:FEERIA
Data premiery:11 stycznia 2017
ISBN:978-83-7229-623-8
Cena katalogowa:34,90 zł
Okładka:miękka
Moja ocena:6/6

 
Naznaczona.
Odrzucona.
Sama przeciw wszystkim.


   Będąc młodym człowiekiem,ucząc się mamy poczucie, że cały świat stoi u naszych stóp.Czujemy naszą beztroskę, możność robienia wszystkiego.W pewnym okresie życia nie czujemy odpowiedzialności za swoje czyny.Mamy w głowie zarys naszej przyszłości.Jednak jedna chwila,jedna impreza, jedna noc jest w stanie wszytko zburzyć.To, co było dla nas pięknym snem,staję się najgorszym koszmarem,o którym ciężko zapomnieć.I tak było w przypadku bohaterki powieści "Sama się prosiła".
   Emmma O'Donovan to dziewczyna,która jest wręcz uwielbiana przez płeć przeciwną.Żaden chłopak ze szkoły nie przejdzie obok niej obojętnie.Jednak sympatia do dziewczyny nie jest odwzajemniona przez najbliższe koleżanki.Dla nich Emma jest konkurencją. Bohaterka miała poczucie atrakcyjności ,jednak nigdy nie starała się jej wykorzystywać,miała swoje zasady.Całe jej życie zmienia się w jedną noc.

Należę do tamtych chłopaków i czuję się tak,jak gdyby wypalili na mnie swoje piętno.Wycieli swoje imiona w moim sercu.(fragment powieści z str 333).
   Emma będąc na imprezie szkolnej ,przeżywa najbardziej okrutne chwilę swojego życia.Czując że traci kontrolę nad swoim życiem i swoją kobiecością nie jest w stanie nic zrobić.Jest bezwładna zdana na szkolnych rówieśników.Jednak nadarzającą się okazja nie jest w stanie pohamować brutalnych nastolatków.
  Upodlona zakrwawiona z poparzeniami,zostaję znaleziona pod drzwiami własnego domu .Nie wiedząc ,co się stało i co robiła zeszłej nocą.Nagle wszyscy milkną.Nikt z przyjaciół nie dzwoni ,nie odpisuje na SMS-y.Czuję,że traci kontrole nad swoimi życiem.Bohaterka po jednej imprezie zostaję odrzucona od życia szkolnego. Wyśmiewana obgadywana za plecami.
   W życiu Emmy zaczyna rozpędzać się istny koszmar.Nieznana osoba dodaje na portal społecznościowy zdjęcia obnażające bohaterkę z kobiecości.Emma najchętniej zapadłaby się pod ziemie.W jej środowisku na próżno szukać wyrozumiałości.Z góry została winna wszystkiemu, co się wydarzyło na wieczornej imprezie.Wokół siebie nie ma nikogo ,kto stanął by w jej bronie.Emma ma poczucie końca swojego życia,nie ma możliwości wyjścia z trudnej sytuacji.
Bohaterka zaczyna walczyć z okrutną nocą i hejtem,który napiera ją z każdej strony. Brutalne smsy,telefony,maile.Emma nie ma możliwości wyrażenia własnego biegu zdarzeń.Czy nadejdzie czas w życiu dziewczynki,że jej życie wróci do normalności?
   Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterki.Z każdą przeczytaną stroną we mnie budziły się rozmaite emocje,które nie dawały mi spokoju.Miałam chęć wejść do tej książki i pomóc bohaterce w walce z hejtem i podłością ze strony przyjaciół.Autorka dając czytelnikom powieść z przesłaniem,otwiera oczy na zwierzęcą bezduszność wobec kobiet.Ukazuje świat w,którym przemoc wobec kobiet jest naturalnością.Sytuacja, na którą wyrażamy zgodę, zgadzamy się na to, co nieludzkie.Zachęcam serdecznie wszystkich do przeczytania tej wartościowej powieści.Polecam serdecznie Angelika.


Za egzemplarz recenzencki dziękuje wydawnictwu

Znalezione obrazy dla zapytania feeria

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza